Арсенал победи Брайтън с 3:0 като гост и отново си върна върха в класирането, изпреварвайки Ливърпул поне за ден. Във финалните 15 минути на първата част Габриел Жезус спечели дузпата, а Букайо Сака я реализира за 1:0. Малко след като измина час футбол Кай Хаверц удвои за Арсенал. В последните минути Тросар направи резултата 3:0 за гостите. Хаверц прибави към гола си и асистенция, а според повечето анализатори е изиграл най-добрия си мач с екипа на лондончани.

Брайтън Арсенал

източник: Sofascore

В класирането Арсенал има аванс от една точка пред Ливърпул и Манчестър Сити. Мърсисайдци  утре гостуват на Манчестър Ю. За да си върнат върха хората на Юрген Клоп трябва ад спечелят срещата на "Олд Трафорд".

Снимки: Gulliver/GettyImages
58 снимки

Ето как се разви срещата:

Преди да е изминала една минута футбол Арсенал можеше да поведе. Пряк свободен удар бе изпълнен от Йодегор, подаването бе засечено от Габриел Магаляеш, но изстрелът не бе точен. Брайтън създаде две добри ситуации, след които последваха удари, но те не бяха точни. В 12-а минута Букайо Сака бе изведен зад защитата, влезе в наказателното поле, смени посоката, но стреля неточно. При следващата аката на "артилеристите" Габриел Жезус получи подаване от Сака, но ударът му бе спасен от Барт Фербруген. Динамично начало на двубоя, в което Жезус имаше и трета възможност, но потърси далечния ъгъл с глава и изстрелът се оказа неточен.

Гол! 0:1! Габриел Жезус спечели дузпа за Арсенал. На фланга той надигра Тарик Лампти, макар че домакините претендираха, че нарушение не е имало, защото бранителят докосва топката. Арбитър бе категоричен, а в последствие ВАР потвърди решението му. С изпълнението се нагърби Букайо Сака, прати Барт Фербруген в грешния ъгъл и реализира. Арсенал поведе с 1:0. "Артилеристите" реализираха всичките си 17 дузпи (включително и след края на мачовете, за да се определи победител) този сезон. Седем различни играчи бяха точни - Йодегор, Тросар, Сака, Фабио Виейра, Хаверц, Жоржиньо и Деклан Райс.

Брайтън отговори. Хулио Енсисо стреля по диагонала, но Давид Рая се разтегна и спаси. Домакините опитват да натиснат в края на първото полувреме. В края на първото полувреме Арсенал водеше с 1:0, а тимът бе спечелил всичките си 12 мача, в които е водил на почивката този сезон.

В началото на втората част нямаше смени в нито един от отборите. 20 секунди след повновяването на играта, нападателят на Брайтън Хулио Енсисо отправи своя трети удар към противниковата врата. Брайтън натисна и се опитва да пренесе играта близо до наказателното поле на Арсенал.

Гол! 0:2! Кай Хаверц се разписа за Арсенал в 62-а минута. Продължително разиграване на гостите в дясната зона даде възможност Йодегор да намери Жоржиньо непокрит, полузащитникът да навлезе на скорост в наказателното поле и подаването му към централната част на вратарското и намери Кай Хаверц на чиста позиция. Германският национал се разписа за 2:0 и постави срещата под контрола на "артилеристите".

След попадението Брайтън увеличи владението на топката. Домакините разиграваха около наказателнот ополе на гостите, но нямаше опасност за Арсенал.

Гол! 0:3! Тросар се разписа за "артилеристите" в 86-а минута. Хората на Микел артета се прибраха близо до наказателното си поле в последните минути. При един от опитите на Брайтън да разиграва топката Хаверц и Тросар със задружни усилия отнеха. Бившият играч на Брайтън пое топката около централната линия, премина през цялата половина на домакините, изчака реакцията на стража на Брайтън Барт Фербруген и го прехвърли за 3:0.