Арсенал спечели лондонското дерби срещу Тотнъм с 3:1. „Артилеристите“ откриха резултата на „Емирейтс Стейдиъм“ със страхотен гол на Томас Партей в 20-ата минута, но техният съперник изравни 11 по-късно чрез Хари Кейн от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Ричарлисон.

В началото на втората част Габриел Жезус даде нов аванс за своя тим, преди в 62-ата минута Емерсон Роял да бъде изгонен за нарушение срещу Габриел Мартинели. Пет минути, след като останаха с човек по-малко „шпорите“ инкасираха трето попадение, чийто автор бе капитанът на домакините Гранит Джака.

С трите точки Арсенал си гарантира върха за поне още един кръг, събирайки общо 21 – с 4 повече от Манчестър Сити и днешния си съперник.

Gulliver/GettyImages
44 снимки

„Топчиите“ започнаха далеч по-активно от своите градски съперници, а Мартинели удари дясната греда от външната страна. Минута по-късно центриране отдясно намери Джака, но швейцарският халф нямаше как да играе с топката по най-добрия начин. Гостите отвърнаха с опасно центриране от фал, на чийто връх се озова Ричарлисон. Бразилецът закачи топката, но не можа да нанесе хубав удар.В 16-ата минута Джака стреля опасно по земя, но топката премина до лявата греда на Лорис.

Четири минути след удара на Джака нов опит за удар от дистанция за Арсенал се оказа успешен. Сака разигра с Уайт отдясно, а англичанинът насочи към Партей, който с удар в близкия ъгъл остави без никакъв шанс Лорис.

Точно след половин час игра Габриел Магаляеш действа непремерено и препъна своя сънародник Ричарлисон в наказателното поле. Хари Кейн бе безпогрешен от бялата точка, въпреки че стреля в средата на вратата с неособено много сила.

Едва 2 минути преди края на първата част Жезус дриблира по изключителен начин между трима играчи на Тотнъм и нанесе опасен удар, но право в тялото на Лорис.

Втората част стартира ударно за "топчиите", които поведоха след само четири минути игра. Тогава Сака стреля, а Лорис спаси изстрела му, но в близост дебнеше Жезус, който добута топката във вратата.

Около четвърт час след гола на домакините Емерсон застъпи грубо Мартинели край тъч линията. Съдията оцени това като твърде тежко провинение и директно изгони крайния бранител.

В 67-ата минута Арсенал сътвори добра атака през центъра, като Джака се възползва от дълго повеждане на Мартинели,което пък даде успешен край на атаката, тъй като бившият играч на Гладбах прати кълбото във вратата на Лорис за трети път с отмерен удар.

Минута преди края на редовоното време Тиърни опита удар от 26-27 метра по диагонал, но Лорис изби в ъглов удар.

FT / Арсенал - Тотнъм 3:1

1:0 Томас Партей 20`

1:1 Хари Кейн 31` (д)

2:1 Габриел Жезус 49`

3:1 Гранит Джака 67`

Арсенал: Аарън Рамсдейл, Бен Уайт, Уилиям Салиба(жк), Габриел Магаляеш, Олександър Зинченко, Томас Партей, Гранит Джака, Букайо Сака, Мартин Йодегор, Габриел Мартинели(жк), Габриел Жезус

Мениджър: Микел Артета

Тотнъм: Уго Лорис, Кристиан Ромеро, Ерик Дайър(жк), Клеман Лангле, Емерсон Роял(чк), Родриго Бентанкур, Пиер-Емил Хьойберг, Иван Перишич, Ричарлисон, Хюн-Мин Сон, Хари Кейн