Два от големите претенденти за титлата във Висшата лига – Манчестър Сити и Арсенал, не успяха да се победят и завършиха при резултат 0:0 на „Етихад“ в голямото дерби от 29-ия кръг на шампионата. Срещата беше очаквана с огромен интерес, но не предложи зрелище и много положения. За сметка на това видяхме жестока тактическа битка и надлъгване както между играчите, така и между двамата мениджъри.

Снимки: Gulliver/GettyImages
71 снимки

„Гражданите“ имаха сериозно преимущество във владението на топката – 72:28%, докато обаче „артилеристите“ бяха с повечето точни удари, макар като цяло да бяха много малко – 2:1. И двата тима изглеждаше, че не искат да прибързват, за да не направят фатална грешка, а двете защити също бяха на високо ниво. Така Арсенал продължава да няма победа в дома на "небесно-сините" от януари 2015-а година.

По този начин битката за титлата остава изключително заплетена, а победител от сблъсъка бе Ливърпул, който по-рано в неделя победи Брайтън с 2:1 след обрат, и остава на върха с 67 точки, следван от Арсенал с 65 и Ман Сити с 64 точки. В следващия междинен кръг през седмицата „гражданите“ приемат Астън Вила, докато „артилеристите“ домакинстват на новака Лутън Таун.

Мениджърът на Манчестър Сити – Хосеп Гуардиола, бе предприел две промени в стартовия си състав след успеха над Нюкасъл (2:0) за ФА Къп преди паузата. Контузеният капитан Кайл Уокър бе заменен от Нейтън Аке, който обаче ще играе в центъра на защитата, а Мануел Аканжи бе преместен отдясно. Останалите в защитния вал бяха вратарят Щефан Ортега, след като Едерсон не успя да се възстанови навреме, Рубен Диаш в центъра и Йошко Гвардиол отляво на отбраната. Пред тях действаше Родри, а в предни позиции пък се завърна Кевин Де Бройне с капитанската лента за сметка на Жереми Доку. До него бе Матео Ковачич, а по крилата – Бернардо Силва отдясно и Фил Фодън отляво. Ерлинг Халанд водеше атаката на „гражданите“.

Мениджърът на Арсенал - Микел Артета, пък бе направил само една промяна сред титулярите си след победата над Порто в Шампионската лига. Тя бе в атаката, където Габриел Жезус бе предпочетен пред Леандро Тросар, а компания му правеха Букайо Сака и Кай Хавертц. На вратата бе поставен Давид Рая, а четворката в защита бе оформена от Якуб Кивиор, Габриел Магаляеш, Улиям Салиба и Бенджамин Уайт. В центъра пък оперираха Деклан Райс, Жоржиньо и капитанът Мартин Йодегор.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Манчестър Сити Арсенал

източник: Sofascore.com

Срещата започна с натиск на домакините, които стигнаха до няколко центрирания след свободен удари и корнер, но без да се стигне до удар към вратата на Давид Рая.

Първият изстрел дойде в седмата минута, който бе на сметката на гостите. Тогава Бенджамин Уайт проби добре по десния фланг и центрира в наказателното поле. На далечната греда Мануел Аканджи увисна, а зад гърба му Габриел Жезус овладя на гърди и стреля в близкия ъгъл с десния крак, но от външната страна на мрежата на Щефан Ортега.

Снимки: БТА / BTA
43 снимки

В 15-ата минута дойде и първият удар за Ман Сити. Тогава топката бе центрирана от корнер във вратарското поле, където Габриел Магаляеш изпусна Нейтън Аке, но нидерландецът не успя да отправи най-добрия удар с глава от два метра пред вратата и топката се удари в дясното бедро на Рая, който след това я улови.

Мениджърът на Манчестър Сити - Хосеп Гуардиола, трябваше да прави принудителна промяна в 27-ата минута, когато Нейтън Аке получи контузия и бе заменен от Рико Люис. Така нидерландецът стана третият защитник на домакините, който се контузва след Кайл Уокър и Джовн Стоунс, който все пак бе на пейката.

Манчестър Сити - Арсенал / Висша лига, 30-и кръг, 31.03.2024 г.

източник: Снимки: Gulliver/GettyImages

Четири минути по-късно Арсенал разгърна най-добрата си атака до момента. Капитанът Мартин Йодегор и Бен Уайт разиграха добре отдясно в половината на домакините, след което англичанинът центрира към далечната греда. Там Якуб Кивиор върна с едно докосване за Жезус, който финтира Бернардо Силва в наказателното поле и стреля ниско с левия крак, но покрай лявата греда на Ортега в аут и за втори път пропусна отлична възможност да открие резултата.

В 37-ата минута Йошко Гвардиол центрира отляво в наказателното поле, където на далечната греда Ерлинг Халанд надскочи Габриел Магаляеш във въздуха и стреля с глава, но в аут.

Четири минути след това Гвардиол отново получи на левия фланг и опита да центрира, но топката придоби интересна траектория и се насочи опасно към вратата на Рая, който внимаваше и улови.

Равносметката на полувремето беше следната - 4:4 удара и по един точен за двата отбора. Сити имаше сериозно преимущество във владението на топката - 72 на 28%, но Арсенал играеше много организирано в защита и не допусна сериозни опасности пред вратата си.

Втората част стартира без промени в двата състава.

Две минути след почивката Сити организира хубава атака отляво, която премина през Бернардо, Рико Люис, Фил Фодън и Родри, преди да стигне до Матео Ковачич, който стреля опасно от дистанция с десния крак, но топката прелетя много близо покрай лявата греда на Рая в аут.

В 52-ата минута Арсенал имаше добра възможност за попадение, когато Мартин Йодегор изведе отдясно в наказателното поле Букайо Сака, а крилото пусна успороден на голлинията пас към далечната греда, където много малко не достигна на Жезус да засече във вратата на Ортега.

Малко след час игра на терена се появиха Джак Грийлиш и Жереми Доку, които застанаха съответно по левия и десния фланг на атаката на Сити. Заменените играчи бяха Матео Ковачич и Фил Фодън.

Микел Артета също предприе промяна в тези минути и пусна в игра Такехиро Томиясу, който записа първи мач за Арсенал през тази календарна година, както и Томас Партей. Двамата замениха Якуб Кивиор и Жоржиньо.

В следващите минути "гражданите" осъществиха натиск и се настаниха трайно в половината на своите гости, но до сериозни опасности пред Рая не се стигна. Артета пък включи и "златната резерва" Леандро Тросар на мястото на Жезус.

В 77-ата минута домакините организираха бърза атака, при която Кевин Де Бройне напредна по левия фланг, стигна до наказателтното поле и центрира към втора греда. там Жереми Доку не успя да овладее по най-добрия начин, но все пак опита изстрел към далечния ъгъл, който обаче беше крайно разочароващ. Веднага след това на терена за гостите се появи Габриел Мартинели, който замени накуцващия Сака.

Шест минути преди края на редовното време на двубоя Сити изпусна страхотен шанс да вкара гол. Де Бройне центрира от корнер в наказателното поле, където Гвардиол отклони с глава към втора греда. Там Партей изпусна Ерлинг Халанд, който обаче не пое добре кълбото и то излезе в аут.

В 86-ата минута Арсенал също имаше опасна ситуация пред противниковата врата. Йодегор изведе Тросар на скорост отляво в половината на домакните, белгиецът влезе в наказателното поле и стреля през Мануел Аканджи, но Ортега парира удара.

До края на сблъсъка Сити остана в близост до вратата на Арсенал, но така и не успя да разпечата вратата на Рая, като по този начин срещата завърши без голове.

FT  | МАНЧЕСТЪР СИТИ – АРСЕНАЛ  0:0