Ливърпул записа 7-и пореден мач без загуба срещу Арсенал, но за втори път през сезона изпусна пълния комплект точки. В 11-ия кръг "червените" записаха 1:1 срещу лондонския си съперник в тяхната 226-а среща на всички нива. Джеймс Милнър откри резултата след почивката, а Александър Лаказет изравни малко преди края. Така "артилеристите" записаха 14-и пореден двубой без загуба, докато Ливърпул все още не е вкусвал от поражение във Висшата лига.

Със сигурност гостите ще имат за какво да съжаляват, макар и като цяло равният резултат да бе справедлив. Факт е също така, че в 18-ата минута съдиите не зачетоха редовен гол за "червените". Дори с ремито, поне временно, Ливърпул излиза на първо място в класирането с 27 точки, на една пред Манчестър Сити, който в неделя посреща Саутхемптън. Със своите 23 точки Арсенал е четвърти, намирайки се на една зад третия Челси и на 3 зад Сити. При победа на Тотнъм над Уулвърхемптън по-късно тази вечер "артилеристите" обаче могат да бъдат изместени от големия си местен враг.

Началото на "Емиратс" предостави тъкмо това, което всички очакваха – изключителна динамика и резки смени в посоката на движение на топката между двете врати. Домакините от Арсенал определено имаха надмощие в първите минути, като още в 4-ата минута Алисон Бекер трябваше да се намесва след изстрел на Пиер-Емерик Обамеянг.

В 14-ата „топчиите” се възползваха от грешка в изнасянето на топката, а Торейра отне и веднага намери Бейерин. Той комбинира с Йозил, който даде извеждащ пас за Обамеянг отляво. Шутът на габонеца рикошира в Джо Гомес и обърса външната страна на мрежата. При последвалия корнер лондончани разиграха заучено положение: Йозил пусна пас по тревата в наказателното поле, Лаказет изскочи при близката греда, за да върне към намиращия се в дъгата Гранит Джака. Диагоналният шут на швейцареца беше точен, ала му липсваше сила, за да затрудни Алисон.

Минутка по-късно Мхитарян почти отбеляза с глава, след като бе изпуснат от защитниците около точката на дузпата. Алисон излезе да боксира, като арменецът стигна пръв до центрирането на Колашинац и стреля с глава покрай зейналата врата.

Последваха минути, в които Ливърпул имаше подчертан превес. В 18-ата минута съдиите сбъркаха, като отмениха попадение на Садио Мане. Трент Александър-Арнолд предизвика ситуацията с диагонален пас от десния фланг, който разсече защитата на противника през центъра. Садио Мане направи крачка-две към топката, но Фирмино – идвайки от редовна позиция – го изпревари и изскочи сам срещу вратаря. Техничният изстрел на бразилеца срещна гредата, а Мане довкара отскочилата топка. Страничният съдия в този миг развя флага си, а повторенията показаха, че в момента на финалното докосване на Фирмино сенегалският му съотборник обезателно беше в редовна позиция.

В 23-ата минута като по чудо Ливърпул не реализира. Мохамед Салах с прецизен висок пас елиминира защитниците на Арсенал, за да намери останалия в предни позиции Ван Дайк сам срещу Бернд Лено. Холандецът овладя на гърди и ритна към вратата, Лено докосна топката, а после Шкодран Мустафи геройски изчисти.

Към края на полувремето имаше нов период на активизация. Гранит Джака пресече пас в половината на Ливърпул, след което копна топката към намиращия се пред бранителите на противника Йозил. Германецът с пета от въздуха изведе Лаказет в коридор отдясно, а отсеченият шут на французина от около 10-11 метра по диагонала профуча на сантиметри в аут.

В 41-ата минута имаше и попадение за Арсенал беше отменено, но тук изобщо нямаше съмнения относно положението на Мустафи, който с глава асистира към Александър Лаказет.

Буквално в последната минута на първото полувреме Върджил ван Дайк отново пропиля голов шанс. Ливърпул получи пряк свободен удар в близост до централния кръг. Джеймс Милнър центрира към точката на дузпата, а Бернд Лено тръгна излиза. Ван Дайк го изпревари за топката и стреля покрай вратаря. Кълбото тупна няколко пъти на тревата, преди да срещне десния стълб и да бъде избито в корнер.

Второто полувреме стартира по познатия сценарий – с ранен натиск на Арсенал, който този път не успя да се добере до толкова явни възможности. Вместо това в 62-ата минута при една контраатака Ливърпул откри резултата. Садио Мане демонстрира завидни бегови заложби отляво по атаката, за да догони топката в наказателното поле и да центрира покрай Мустафи. Бернд Лено боксира кълбото право към дъгата, където Милнър първи дотича и нанесе силен диагонален шут преди вратарят да бъде в позиция да спаси – 0:1.

Почти веднага Арсенал можеше да отвърне, след като Лукас Торейра с няколко души на гърба си стигна до дъгата, откъдето нанесе силен изстрел с десния крак. Алисон Бекер беше на мястото си и изби в ъглов удар.

В следващите минути Арсенал изглеждаше твърде уязвим в отбрана, докато Ливърпул не успя да се възползва. В 69-ата минута Салах беше изпуснат отляво и получи чудесен пас в коридор от Фирмино, напредна до наказателното поле и центрира към далечната греда. Там крачка не достигна на Мане, за да отправи шут към зейналата врата.

В 74-ата Ван Дайк за трети път в мача се оказа на перфектна стрелкова позиция. Бранителите на Арсенал сякаш го забравиха при един корнер отдясно на вратата им. От 7-8 метра холандецът се извиси и стреля с мощ под гредата, а Лено задържа тима си в мача.

Тези пропуски се оказа от ключово значение, защото един от ходовете на Унай Емери – включването на Алекс Иуоби на мястото на Мхитарян сработи. В 82-ата минута нигериецът пусна пас в коридор за Лаказет, който с чудесно движение избяга от засадата и първи стигна до кълбото, което и вратарят Алисон преследваше. Французинът се върна леко назад и от не най-благоприятния ъгъл нанесе изстрел към далечния ъгъл – 1:1. Определено стражът на „червените” имаше вина както с тръгването си да преследва паса, който беше встрани, така и при позиционирането си след това.

Буквално в ответната атака Ливърпул можеше да отвърне на удара. Резервата Джердан Шакири напредна мощно отдясно и с пас по тревата намери Садио Мане в дъгата. Сенегалецът шутира на скорост, а вратарят Лено само изгледа как топката преминава малко над лявата му сглобка.

АРСЕНАЛ – ЛИВЪРПУЛ 1:1

0:1 Джеймс Милнър 61'

1:1 Александър Лаказет 82'

Арсенал (4-2-3-1): Бернд Лено – Ектор Бейерин, Шкодран Мустафи, Роб Холдинг, Сеад Колашинац (81' - Дани Уелбек) – Гранит Джака, Лукас Торейра – Хенрих Мхитарян (68' - Алекс Иуоби), Месут Йозил /к/, Пиер-Емерик Обамеянг (73' - Аарън Рамзи) – Александър Лаказет

Мениджър: Унай Емери

Ливърпул (4-3-3): Алисон Бекер – Трент Александър-Арнолд, Джо Гомес, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Джорджинио Вайналдум, Фабиньо, Джеймс Милнър /к/ – Мохамед Салах (90+4' - Жоел Матип), Роберто Фирмино (80' - Джердан Шакири), Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп

Стадион: „Емиратс” (Лондон)