Актуалният шампион на Англия Манчестър Сити разби гостуващия Арсенал с 3:0 в отложен мач от 28-ия кръг на Висшата лига. В добавеното време на първата част Рахийм Стърлинг откри резултата. В 49-ата минута Давид Луис извърши нарушение в наказателното си поле и бе изгонен с червен картон. Последва дузпа, която Кевин Де Бройне реализира за 2:0. В 92-ата минута Фил Фоудън оформи и крайния резултат. Арсенал трябва да благодари на своя вратар Бернд Лено, който спаси куп положения и предотврати отборът му да си тръгне от Манчестър унизен.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Първите 30 минути бяха предпазливи и за двата тима, но тогава домакините тръгнаха по-смело в атака и натиснаха съпреника. Те вкараха гол точно преди почивката, което им даде импулс и в началото на втората част стигнаха и до второ попадение. Тогава и "аритлеристите" останаха с човек по-малко. "Небесно-сините" продължиха да диктуват темпото и стигнаха до трети гол в добавеното време.

С тази победа Сити събират актив от 60 точки и остават на втората позиция. Това означава, че дори Ливърпул да спечели в дербито срещу Евертън, няма да стане шампион, а ще трябва даизчака поне още една седмица. Арсенал остават девети с 40 точки, на осем от четвъртото място.

Първата ситуация дойде още в четвъртата минута, когато Манчестър Сити получи право да изпълни опасен свободен удар от границата на наказетелното поле. Кевин Де Бройне отправи силен удар, но вратарят Бернд Лено изби над гредата в корнер.

В осмата минута се наложи да се извърши принудителна смяна за гостите. С контузия напусна халфът Гранит Джака след сблъсък със съотброника си Матео Гендузи. На негово място се появи Дани Себайос.

Изглежда, че двата отбора няма да рискуват и ще се опитат да организират постепенни атаки, след като в първоначалните минути ситуации почти липсват.

В 13-ата минута Букайо Сака намери Еди Нкетия, който се измъкна от бранител на Сити и стреля, но покрай вратата.

Лошите новини за мениджъра на Арсенал Микел Артета продължиха. В 24-ата минута се наложи той да извърши втора принудителна смяна заради контузията на Пабло Мари. Бразилският защитник бе заменен от Давид Луис.

Две минути по-късно "небесно-сините" сбъркаха при изнасянето на топката, което позволи на Пиер-Емерик Обамеянг да опита изстрел, който обаче  премина високо над вратата на Едерсон.

След изтичането на половин час игра шампионите станаха по-активни и по-опасни в предни позиции и създадоха няко отлични възможности.

В 34-ата минута Рахийм Стърлинг премина покрай Бейерин и стреля, но вратарят Лено изби в ъглов удар.

Минута след това Давид Силва изскочи зад отбраната и шутира силно, но отново стражът на "артилеристите" се намеси.

В 37-ата минута Рияд Марез бе спрян отново от Лено, а секунди след това Де Бройне изведе Стърлинг, който опита да прехвърли Лено, но топката премина малко над вратата на германския страж.

Във втората минута от добавеното време на първото полувреме натискът на домакините даде резултат. Кевин Де Бройне опита извеждащо подаване по въздуха към наказателното поле, където Давид Луис опита да овладее топката, но някак не успя и тя достигна до Стърлинг, който излезе сам срещу Лено и с хубав удар отбеляза - 1:0.

Четири минути след началото на втората част ситуацията за гостите стана още по-тежка. Давид Луис изпусна Рияд Марез, който навлезе в наказателното поле след чудесно подаване на вратаря Едерсон, но бе съборен от бразилския бранител и съдиятаАнтъни Тейлър отсъди дузпа. Освен това той изгони с директен червен картон Луис. С изпълнението се нагърби Кевин Де Бройне, който в 51-ата минута, реализира наказателния удар - 2:0.

В 59-ата минута Габриел Жезус отправи удар отдалеч, но този път без проблеми за Лено.

В 65-ата минута Пеп Гуардиола извърши първите си две промени. Той пусна в игра Фил Фоудън и Беранардо Силва на местата на Рияд Марез и  на капитана Давид Силва.

Две минути след това Артета направи последните си три смени. На терена се появиха Ейнсли Мейтлънд-Найлс, Александър Лаказет и Рийс Нелсън, които замениха Матео Гендузи, Едуард Нкетия и Джоузеф Уилок.

Малко след това Де Бройне получи в наказателното поле и стреля, но отново стражът на Арсенал спаси.

Двадесет минути преди края на срещата да домакините се появиха Родри и Фернандиньо. Те замениха Кевин Де Бройне и Аймерик Лапорт.

В 77-ата минута домакините отиграха хитро един свооден удар. Стърлинг разигра късо с Илкай Гюндоган, който навлезе в наказателното поле отдясно и шутира, но за пореден път Лено спаси, а после защитник на гостите изби в корнер.

Две минути по-късно и Серхио Агуеро се включи в мача. Той смени Габриел Жезус.

В 81-ата минута вратарят Едерсон и младият защитник Ерик Гарсия се сблъскаха и това наложи почти десетминутно спиране на играта, за да бъде оказана лекарска помощ на бранителя, който бе изнесен на носилка и с кислороден апарат. Това наложи домакините също да довършат срещата с 10 души, след като бяха извършили и петте си смени.

Въпреки това Сити вкара и трети гол. В 92-ата минута удар на Серхо Агуеро рикошира от страничната греда, след което топката попадна във Фил Фоудън, който вкара във вратата за 3:0.

До края на мача Бернардо Силва и Агуеро опитаха да отбележат, но ударите им бяха неточни..

МАНЧЕСТЪР СИТИ - АРСЕНАЛ 3:0

1:0 Рахийм Стърлинг 45+2'

2:0 Кевин Де Бройне (д) 51'

3:0 Фил Фоудън 90+2'

Червен картон: Давид Луис 49'

Стартови състави на двата отбора:

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-3-3): 1. Едерсон - 2. Кайл Уокър, 50. Ерик Гарсия, 14. Аймерик Лапорт, 33. Бенжамен Менди - 21. Давид Силва (к), 8. Илкай Гюндоган, 17. Кевин Де Бройне - 26. Рияд Марез, 9. Габриел Жезус, 7. Рахийм Стърлинг

Старши треньор: Пеп Гуардиола