Петият кръг от Висшата лига за сезон 2017/2018 е вече в историята. Ако трябва да търсим някакъв извод от него е, че дуелът между Жозе Моуриньо и Хосеп Гуардиола отново се завръща с пълна сила. Двата гранда от Манчестър – Юнайтед и Сити в момента упражняват истински терор по терените в Англия. Шампионът Челси засега успява що-годе да поддържа близка дистанция, но когато нещата опрат до цифрите е видно защо „шумните съседи“ и „червените дяволи“ изглеждат като отявлените фаворити. През уикенда в своите мачове те вкараха цели 10 попадения, докато в другите 8 срещи паднаха… 11. Красноречива статистика, не мислите ли?

БОРНЕМУТ – БРАЙТЪН 2:1

Дефоу вкара за Борнемут след 5977 дни

Петъчният мач показа, че „черешките“ съвсем не са лишени от костилки. Срещу новака Брайтън момчетата на Еди Хоу страдаха доста, но смените на специалиста преобърнаха развоя на срещата. Отхвърленият от Ливърпул Джордан Айб се появи на терена  в 65-ата минута, а 8 по-късно вече имаше две асистенции на сметката си. Андрю Сърман и Джърмейн Дефоу се разписаха, за да донесат първия успех на Борнемут през кампанията.

КРИСТЪЛ ПАЛАС – САУТХЕМПТЪН 0:1

Палас го направи! Подобри кофти рекорд!

Ходжсън се опасява от още по-лош сценарий за Палас

Какво да кажем за „орлите“? Дебютът на назначения по спешност Рой Ходжсън не даде кой знае колко окуражителни сигнали. Вече пет мача поред лондончани не могат да се отпушат през кампанията, а срещу себе си имаха един меко казано невпечатляващ Саутхемптън. Въпреки всичко „светците“ си свършиха работата дори с малкото ситуации, които създадоха. Капитанът Стивън Дейвис беше героят, а времената над „Селхърст Парк“ изглеждат все по-мрачни.

ХЪДЪРСФИЙЛД – ЛЕСТЪР СИТИ 1:1

Играч на Лестър си набучи окото на тренировъчен конус

Сензацията от 2016 година изглежда все по-далечен спомен за „лисиците“.  Дотук хората на Крейг Шекспир успяха да победят единствено другият новак Брайтън. Срещу Хъдърсфийлд, невкусвал елитен английски футбол цели 45 години, Лестър предложи много аргументи за нещо повече от равенството. Лоран Депоатр откри резултата в 46-ата минута, а гостите имаха късмет, че скоро получиха дузпа, от която Джейми Варди изравни.

ЛИВЪРПУЛ  - БЪРНЛИ 1:1

Клоп: Ливърпул сам си е виновен, ядосан съм

Жоел Матип: Направихме много хубави неща срещу Бърнли

Мърсисайдци очевидно още са в нокдаун след унизителното 0:5, което изтърпяха срещу Манчестър Сити преди седмица. Срещу гостуващия Бърнли играчите на Юрген Клоп отново позволиха твърде лек гол във вратата си, а отправените 35 шута към тази на Ник Поуп са малка утеха за мач, който минаваше в графата „задължителни“. Очевидно липсата на наказания Садио Мане оказа своето влияние, а завръщането на Коутиньо в титулярния състав остана някак в сянката на безспорно негативния резултат.

НЮКАСЪЛ – СТОУК СИТИ 2:1

Хората на Рафа Бенитес определено са под пара! „Свраките“ може и да не играят най-интригуващия футбол, ала резултатите са налице. Успехът у дома срещу неудобния Стоук бе трети поред и изведнъж след лошото начало, тимът се намери в топ 4 на временното класиране. Отново капитанът Джамаал Ласелс вкара важен гол, с който донесе трите точки, а разривът между Бенитес и ръководството от лятото бързо-бързо беше забравен.

УОТФОРД – МАНЧЕСТЪР СИТИ 0:6

Агуеро покори още един голов връх

Пеп: Водил съм и Барса, но тази седмица беше специална

Хосеп Гуардиола хич не жалеше суперлативите след гръмката победа и има причина да го прави. „Гражданите“ изглеждат в убийствена форма и предвид набраната инерция в последно време едва ли има тим, който изгаря от нетърпение да ги срещне. До този мач Уотфорд беше третият тим без загуба от началото на сезона. Този факт беше направен безжалостно на пух и прах от Серхио Агуеро и компания. Знаменит хеттрик на аржентинеца покори „Викъридж Роуд“, а накрая аржентинецът сам реши да отстъпи дузпата на Рахийм Стърлинг.

УЕСТ БРОМИЧ – УЕСТ ХЕМ 0:0

Срещата на „Дъ Хоутърнс“ предложи твърде малко, че да се впускаме в подробности. Категорично най-скучният мач от уикенда.

ТОТНЪМ – СУОНСИ 0:0

Тотнъм уж беше счупил прокобата на „Уембли“ с победата над Борусия Дортмунд в Шампионската лига през седмицата, но Премиършип е друго нещо. Суонси никога не е представлявал особена пречка пред „шпорите“ в английския елит, но имаше нужната щипка късмет, за да си тръгне непобеден. Тимът на Маурисио Почетино имаше три домакинства в 5 кръга и все още няма успех пред собствена публика, а това може да се окаже факт с огромна тежест към края на сезона.

ЧЕЛСИ – АРСЕНАЛ 0:0

Конте не подмина "червената серия" срещу Арсенал

Венгер съжалява след равенството срещу Челси

Рамзи: Заслужихме си този резултат

На „Стамфорд Бридж“ голове нямаше, ала едва може да се намери фен, който би нарекъл мача скучен. Аарън Рамзи удари греда за „топчиите“ през първото полувреме, Давид Луис беше изгонен за груб фаул срещу Сеад Колашинац и продължи традицията воденият от Антонио Конте тим да завършва в числено намален състав срещу градския съперник. При Арсенал голямата звезда Алексис Санчес отново остана резерва и се появи в игра едва през втората част, без обаче да окаже кой знае какъв ефект върху продукцията на „топчиите“.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – ЕВЕРТЪН 4:0

Лукаку: Не бяхме достатъчно клинични

Моуриньо: Това беше най-доброто ни представяне

Куман към Моуриньо: Бъди реалист в изказванията си

Мащабната селекция на Евертън през лятото определено не дава търсените резултати. На „Олд Трафорд“ футболистите на „карамелите“ още по-сериозно разклатиха стола на своя мениджър Роналд Куман. Купищата нови футболисти и завърналия се Уейн Рууни с нищо не помогнаха на Евертън да бъде нещо по-различно от брашнян чувал. Юнайтед буквално почна съперника от 4-ата минута и продължи да наказва безкрайно пасивния си съперник. „Червените дяволи“ доказаха, че равенството срещу Стоук в миналия кръг е било по-скоро епизодично явление.