Арсенал постигна важна и ценна победа в Лига Европа, надвивайки с 1:0 като гост Спортинг Лисабон в трети мач за двата тима от група „Е”. Попадението за лондонския тим дойде в 78-ата минута чрез Даниел Уелбек, а то продължи брилянтната серия от 11 поредни двубоя във всички надпревари, в които Арсенал побеждава. Числото "11" е сакрално в случая, след като за последно подобна серия бе направена от "артилеристите" преди 11 години.

Арсенал е едноличен лидер в групата си с девет точки след три мача, а Спортинг остана на второто място с шест пункта. Украинският Ворскла Полтава е трети с три точки, а последен е азербайджанския Карабах, който няма точки.

Унай Емери излезе със солиден състав на „Естадио Жозе Алваладе”, като схемата, с която „топчиите” стартираха бе 4-2-3-1. Дани Уелбек. Пиер-Емерик Обамеянг и Хенрих Мхитарян. На вратата бе Бернд Лено, а Рамзи, Гендузи и Елнени бяха в средата на терена.

Мачът стартира предпазливо за двата тима, като ситуациите през първата част бяха кът. Арсенал бе малко по-дейният тим, като играта се развиваше в половината на португалския гранд.

Първата възможност дойде пред Мхитарян, който стреля от свободен удар в 26-ата минута, ала вратарят Рибейро отрази топката. В 40-тата минута Спортинг пожела дузпа, след като Лихтщайнер фаулира Нани, ала съдията Дамир Скомина не посочи бялата точка.

21 снимки

Второто полувреме стартира с бързи два пропуска от Арснеал, като Гендузи и Мхитарян комбинираха, а арменецът подаде към Обамеянг, който стреля вдясно на вратата, но вратарят на „лисабонските лъвове” отрази добре. Две по-късно дойде най-големият шанс в мача, когато Обамеянг показа своята скорост. Габонецът спринтира добре и излезе срещу Рибейро един на един. Последва изстрел, който обаче бе спрян от лявото рамо на вратаря на Спортинг.

В 67-ата минута Уелбек отбеляза попадение, но то не бе зачетено. Лихтщайнер центрира добре към Уелбек, който се пребори срещу Бруно Гаспар и отбеляза, ала англичанинът е фаулирал опонента при единоборството и голът бе отменен.

Все пак в 78-ата минута гостите стигнаха до попадение, след като Даниел Уелбек спринтира през средата, а топката бе подадена по земя. Бранителят на Спортинг Себастиан Коатес се прояви адски нелепо и позволи на Уелбек да излезе сам срещу Рибейро. Нападателят на гостите прокара топката под плонжа на вратаря, а голът му направи разликата в срещата.

До края на мача Арсенал продължи да владее повече топката, без да дава сериозни шансове на Спортинг да възстанови равенството.

В идния рунд Арсенал приема Спортинг на „Емирейтс”. В другия мач от групата Ворскла Полтава надви като гост Карабах с 1:0. Голът падна в 48-ата минута от Владислав Кулах, а българинът Симеон Славчев игра 59 минути.