Отборът на Челси по категоричен начин завоюва втория си трофей в Лига Европа след звучен шамар срещу градския си съперник Арсенал. В историческата седмица на английските финали в континенталните надпревари „сините” се разправиха с отбора на Унай Емери чрез красноречиво 4:1.

Голямата звезда на Челси Еден Азар игра на върха на възможностите си и вкара две от попаденията, като записа и асистенция за попадението на Педро. Оливие Жиру пък вкара своя 11-и гол в Лига Европа през кампания 2018/2019 и не показа особени сантименти към бившия си отбор. За Арсенал голът на честта бе дело на резервата Алекс Иуоби, който за много кратко върна някакви надежди за обрат.

Челси, от друга страна, продължи знаменателната си серия в европейски финали, като в 7-те си участия в такива само един-единствен път бяха на губещата страна (2008 година срещу Манчестър Юнайтед във финала на Шампионската лига). На обратния полюс е равносметката за Арсенал - тимът от Северен Лондон има само два спечелени финала на континентални надпревари (Купа на панаирните градове през 1970 и Купа на носителите на национални купи през 1994) в 8 участия.

Първото полувреме на Олимпийския стадион в Баку не беше най-впечатляващото, а головите ситуации се брояха на пръсти. Все пак „сините” имаха по-чистите шансове с приближаването до почивката, когато Петър Чех направи първите си две много сериозни намеси. След паузата дори и опитният ветеран не успя да спаси надеждите на Емери за четвърти триумф в турнира, след като неговите играчи допуснаха някои много наивни грешки, довели до головете на съперника.

Головото шоу стартира в 49-ата минута, когато настоятелността на Челси да спечели топката обратно в близост до противниковото наказателно поле се отплати. Педро подаде към Емерсон отляво, а крайният защитник центрира от изненадваща позиция. Очевидно идеята е била отработена добре, защото Оливие Жиру вече беше оставил Лоран Кошчелни зад гърба си и с красив плонж стреля в долния десен ъгъл – 1:0.

В 60-ата минута Челси затвърди господството си  с второ попадение. Азар нахлу много опасно отляво и принуди защитниците в червени екипи да отстъпват в наказателното поле. Това улесни белгиеца за паса към чакащия около точката на дузпата Педро, който с огромно хладнокръвие стреля до лявата греда – 2:0.

Още четири минути отминаха и „сините” получиха дузпа заради непохватно единоборство на Мейтланд-Найлс – единственият англичанин сред титулярите – срещу Жиру. Азар беше безпогрешен от бялата точка и направи аванса на „сините” класически – 3:0.

Малко неочакван герой в лицето на резервата Алекс Иуоби вдъхна минимална надежда на "топчиите" в 69-ата минута. Нигериецът реализира попадение с първия точен шут на отбора си в мача, но волето му от границата на наказателното поле беше наистина забележително.

Дори и то да беше довело до някаква искра, Азар се погрижи да облее съперника с възможно най-студения душ. Само три минути след попадението на Арсенал играчите на Емери загубиха лековато топката в собствената си половина, а белгиецът размени подавания с Жиру, който елегантно копна и остави съотборника си очи в очи с Петър Чех в непосредствена близост до вратата. Стражът на Арсенал нямаше какво да направи при безукорния шут на Азар в долния ляв ъгъл - 4:1.

До края и бъдещият шампион, и сразеният Арсенал имаха още куп голови положения, които не доведоха до промяна в резултата. Така в може би последния мач на Еден Азар като футболист на Челси белгиецът се окичи с още един трофей, негов 6-и с клуба от Западен Лондон.

ЧЕЛСИ – АРСЕНАЛ 4:1

1:0 Оливие Жиру 49'

2:0 Педро Родригес 60'

3:0 Еден Азар 65'-д.

3:1 Алекс Иуоби 69'

4:1 Еден Азар 72'

Челси (4-3-3): Кепа Арисабалага – Сесар Аспиликуета /к/, Андреас Кристенсен, Давид Луис, Емерсон – Н’Голо Канте, Жоржиньо, Матео Ковачич (76' - Рос Баркли) – Педро Родригес (71' - Уилиан), Оливие Жиру, Еден Азар (89' - Давиде Дзапакоста);

Мениджър: Маурицио Сари

АРСЕНАЛ (3-4-3): Петър Чех – Сократис Папастатопулос, Лоран Кошчелни /к/, Начо Монреал (66' - Матео Гендузи) – Ейнсли Мейтланд-Найлс, Лукас Торейра (66' - Алекс Иуоби), Гранит Джака, Сеад Колашинац – Месут Йозил (77' - Джоузеф Уилок)– Александър Лаказет, Пиер-Емерик Обамеянг;

Мениджър: Унай Емери

Главен съдия: Джанлука Роки (Италия)

Стадион: Олимпийски стадион (Баку, Азербайджан)

-------

Най-интересното от срещата минута по минута:

90+4' - КРАЙ НА МАЧА! Маурицио Сари завърши дебютния си сезон начело на Челси с трофей, печелейки първо континентално отличие в треньорската си визитка. "Сините" заслужено спечелиха отличието за втори път след 2013-а.

3 минути продължение на мача.

84' - 19-годишният Уилок не успя да порази целта! Лаказет демонстрира страхотна визия и изведе появилия се на смяна футболист сам отляво в наказателното поле. Уилок стреля премерено към далечния ъгъл и преодоля Кепа, ала фалцът отведе топката в аут.

83' - Впечатляващо спасяване от Кепа! Защитата на Челси се провали в опита да се изтегли за изкуствена засада и дългият пас намери Лаказет в редовна позиция и очи в очи с вратаря. От около 7 метра нападателят шутира, а Кепа изби, след което Обамеянг вече се намираше в засада при опита за добавка.

81' - Какъв късмет за Арсенал, Аспиликуета с голям пропуск. Азар отново намери хитър пас, с който остави Аспиликуета с пространство отдясно. Десният бек напредна в наказателното поле и нанесе много силен диагонален шут. Чех този път нямаше как да се намеси, а топката профуча на милиметри покрай десния стълб.

79' - Уилиан опита да утежни ситуацията на Арсенал, но и той срещна Чех. Бразилецът се измъкна в наказателното поле и нанесе точен диагонален шут, който чешкият страж отби в корнер.

74' - Спасяване от Петър Чех! Азар потърси хеттрика с изстрел от дъгата. Вратарят на Арсенал с умела намеса отби топката извън наказателното поле.

72' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 4:1! Азар може би окончателно прекърши съпротивата на Арсенал. Кошмарна грешка на "топчиите" при разиграването в собствената половина позволи на Азар да напредне и комбинира с Жиру в пеналта. Таранът много меко копна кълбото успоредно пред вратата и позволи на Азар от воле да разстреля Петър Чех.

69' - ГОЛ ЗА АРСЕНАЛ - 3:1! Резервата Алекс Иуоби произведе истински шедьовър само минути след появата си в игра. Нигерийският национал намери топката пред границата на пеналта от воле и с перфектен външен фалц я изпрати точно до дясната греда. Никакъв шанс за Кепа.

65' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 3:0! Хладнокръвен Азар не остави шансове на Петър Чех, изпращайки го в погрешната посока.

64' - ДУЗПА ЗА ЧЕЛСИ! Ейнсли Мейтланд-Найлс закъсня с реакцията си на подаването на Педро към Жиру в наказателното поле. Футболистът на Арсенал повали съперника си, а Джанлука Роки посочи бялата точка.

60' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 2:0! Педро Родригес увеличи преднината на "сините". Еден Азар нахлу много опасно отляво и принуди защитниците да отстъпват в наказателното поле. Белгиецът с пас по земя намери Педро около точката на дузпата, а опитният футболист стреля с хирургическа прецизност до лявата греда.

56' - Първият жълт картон в мача беше вдигнат на Педро Родригес от Челси за репликиране на съдията.

49' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 1:0! Оливие Жиру наказа бившия си тим! Отборът на Маурицио Сари се пребори за топката пред наказателното поле на "топчиите", а Педро я разпредели наляво към Емерсон. Бразилецът центрира от нетипична позиция, а Оливие Жиру с лекота надбяга Кошчелни и с плонж стреля много точно в долния десен ъгъл.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Футболистите на Челси подновиха играта.

45' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Дотук 0:0 между Челси и Арсенал, като "сините" имаха по-добрите шансове.

40' - Отново великолепен Петър Чех! Еден Азар отново се изтегли към централния кръг, за да получи, а Жоржиньо се устреми напред. Белгиеца комбинира с халфа, който с едно докосване изведе Жиру на позиция за изтсрел зад точката на дузпата. Таранът шутира към долния ляв ъгъл, а Чех с красив плонж отби встрани.

34' - Спасяване от Петър Чех! Първата реална голова ситуация в мача. Емерсон Палмиери по елегантен начин беше изведен от Азар на скорост отляво по атаката. Бразилецът съумя да шутира над шпагата на Сократис и това принуди Чех да боксира.

29' - Нелоша атака на Челси, след като Еден Азар се завъртя умело около оста си и тръгна на пробив към дъгата. Белгиецът намери непокрития Емерсон отляво в наказателното поле, а Сократис внимателно пресече прострелното центриране на бразилеца.

28' - Опасен шут на Джака! Опорният халф на "артилеристите" съзря възможност да шутира от около 26-27 метра и го стори доста опасно, като топката премина на по-малко от половин метър над гредата.

26'- Канте се изяви в нетипична роля като десен външен полузащитник. Френският национал напредна и центрира към наказателното поле на Арсенал, а Кошчелни не успя да спре паса. Оливие Жиру опита сложно отиграване, като не стана ясно дали искаше да спира топката с Монреал на гърба си или желаеше да продължи движението ѝ в пеналта. В крайна сметка просто аут.

22' - Нервите продължават да властват обаче. Лаказет подгони дълъг пас рамо до рамо с Аспиликуета, а Кепа стигна първи до топката в наказателното поле. Французинът изблъска Аспиликуета върху неговия съотобрник, което доведе до болезнено падане за капитана на Челси. Дотук реферът Джанлука Роки избира да изчака с картоните.

18' - Дискусионна ситуация в мача. Александър Лаказет получи пас по земя зад гърба на "синята" защита, а вратарят Кепа излезе да го пресрещне в пеналта. Френският нападател на "топчиите" първи стигна до топката, а след това задържа крака си, за да предизвика контакт със стража в опит да изпроси дузпа. Реферът Джанлука Роки беше категоричен, че няма нарушение и не се възползва от възможността да поиска преразглеждане на ситуацията чрез ВАР.

16' -  Най-сетне нещо малко по-интересно. Гранит Джака с диогонален пас наляво намери Колашинац на скорост. Босненецът нахлу чевръсто в наказателното поле, където Аспиликуета със самоотвержен шпагат пресече ниското центриране.

15' - Пореден тежък слбъсък на терена, този път Сократис изрита грубичко Жиру в гръб. Прекият свободен удар отмина без да остави следа в мача.

Засега няма кой знае колко опасни атаки и от Арсенал, и от Челси. Топката се владее сравнително по равно от двата състава, като до момента нарушенията са малко повече, което говори за заряда и напрежението в сблъсъка.

9' - Изстрел на Пиер-Емерик Обамеянг, който прелита встрани. Габонецът получи шанс да стреля към целта след недотам добре избита топка от защитата на Челси след корнер. Изстрелът профуча покрай десния стълб.